Jak na świecie obchodzony jest Dzień Matki?

dzień matki w polscePolskie obchody Dnia Marki mają już ponad dziewięćdziesiąt lat, po raz pierwszy świętowano bowiem w Krakowie w roku 1923. Już wtedy uroczystości miały miejsce 26 maja i właśnie ta data obowiązuje do dziś. Samo święto nie jest jednak polskim pomysłem, a szukając jego korzeni wypadałoby przenieść się do starożytnej Grecji oraz Rzymu. To właśnie tam oddawano cześć Matkom-Boginiom, które zapewniały ład, urodzaj, a także płodność. Nieco inaczej święto obchodzono w Anglii, „niedziela u matki” była bowiem świętem religijnym, w czasie którego wypadało pojawić się w kościele. 

Z kolei w Stanach Zjednoczonych święto obchodzone w drugą niedzielę maja jest plonem działań abolicjonistek, właśnie ta data jest zresztą najbardziej popularna, w drugą niedzielę maja o swoich mamach pamiętają więc małe i duże dzieci w Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chorwacji, Chinach, na Kubie, w Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Indiach, Japonii, Malezji, Holandii, Peru, Filipinach, na Słowacji, w Szwajcarii, RPA, Turcji, na Ukrainie oraz we Włoszech.

Nie wszystkie kraje przyjęły jednak tę datę, w Indonezji więc mamy świętują 22 grudnia, a w wielu państwach obchody dnia matki są połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet. Same zwyczaje związane z tym świętem również nieco się różnią i tak choćby we Włoszech dzieci pieką mamom ciastka w kształcie serc, choć te najmłodsze mogą w takim przypadku liczyć na wsparcie ze strony dorosłych. Ciekawy jest również zwyczaj praktykowany w państwach powstałych po rozpadzie Jugosławii. W wielu z nich mama nie może opuścić łóżka tak długo, jak długo dzieci nie dostaną od niej słodyczy. Ponieważ jednak jest to jej święto, w zamian może liczyć na pomoc w codziennych obowiązkach tak, aby tego dnia zaznała nieco odpoczynku.